KnowHow pre bezdomovcov v BA aneb Bratislavské názvoslovie

Autor: Lucia Zvedelová | 4.6.2020 o 10:06 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  162x

Stačí niekoľko obhliadok aby si zistil, že byt, ktorý je v inzeráte "slnečný a útulný" je na pohľad, dotyk, pocit a všetko ostatné v skutočnosti neadekvátne stiesnený a pekelne prehriaty. A je toho viac ... omnoho viac.

Zbalila som sa. Raw-bia-probia a žijúcej plesne v chladničke bolo viac než dosť. Nový príbeh, nový deň, nový byt. Nie úplne z vlastnej vôle, nie úplne z donútenia ale ber čo prichádza a teš sa z toho. A tak som teraz bezdomovec.

Ako všetky nové začiatky - aj tento začína browsovaním na internete. A tak nachádzaš inzeráty. Inzeráty obsahujúce rôzne uchu i oku lahodiace slovné spojenia, ako napríklad úžasný výhľad, rustikálny štýl, slnečná a útulná. A ako začiatočník v tejto oblasti sa veľmi rýchlo necháš opantať slovami a s veľkými očakávaniami sa vydáš na cestu hľadia svojho prvého dokonalého "doma".

Spontánne (a temer úprimne) sa začneš tešiť z toho, že sa z centra mesta, len pol vchodu od svojej najväčšej, celoživotnej (platonickej) lásky, na pár krokov od dokonalej vinotéky (jednoducho rozprávkového miesta), priamo sponad krčmy, sťahuješ ..... niekde.

Možnosť prvá s "úžasným výhľadom"

"Je to až na ôsmom, takže máš krásny výhľad z balkóna." Hovorí ti kočka pri obhliadke prvého bytu. Super. Ja aj môj paranoidný strach z výšok by sme aj poskočili od radosti, keby sme neboli totálne zosratí strachom. "A z okna môžeš krásne vidieť Rakúsko." Nestráca kočka entuziazmus a prstom ukazuje na dva veterné mlyny, ktoré sa poťažmo týčili niekde medzi panelákom 334 a 335, ktoré vidieť z môjho okna. "Pod oknami je detské ihrisko, ale ... detičky skoro vôbec nepočuť." Po čase zistíš, že kočka bola buď na 75% hluchá alebo .... alebo bola hluchá na 80%. Žiadna iná šanca proste neexistuje.

Bývať na sídlisku nad detským ihriskom, je na nerozoznanie od bývania s výhľadom na Rakúsko. "No a aby som nezabudla, majiteľ býva hneď oproti, ale nechodí sem často, neboj. Mne chodil tak raz do týždňa." nie si si úplne istá či strácaš dych zo strachu z výšok, z toho dychberúceho výhľadu na Rakúsko, alebo z informácie, že raz do týždňa vlastne nie je často na návštevu človeka, s ktorým chceš len podpísať zmluvu, z ktorej budeš aj tak chcieť o polroka vycúvať.

Nechceš jej povedať nie, no nemáš úplne ani odvahu povedať jej áno. A tak to strihneš cestou domov na druhú obhliadku.

Možnosť druhá v "rustikálnom štýle"

Spoza presklenného vchodu sa vynára Mortyšina sesternica. Je zázrak, že s tými špagetami namiesto ručiček a dierami (nie jamkami) v lícach sa jej podarilo otvoriť dvere, ktoré podľa všetkého pamätajú ešte zuby mamuta, ktorého ako domáce zvieratko chovala niekoľkonásobná prababička tvojej prababičky práve v tejto ... TU. Entuziazmus, ktorým ťa nakazila kočka na prvej obhliadke sa stratil skôr ako ste vstúpili do výťahu a ty premýšľaš nad tým či je priskoro na bezpečnostný telefonát strýka, ktorý potrebuje urgentne darovať obličku. Zbytočne .... "Ak budeš chcieť telefonovať, treba ísť do kuchyne. U teba v izbe nie je veľmi dobrý signál, ale to si ani nevšimneš." Presne tak ... Určite je ležanie na podlahe v kuchyni rovnako pohodlné ako v izbe na posteli. (Taktiež je však nutné konštatovať, že potom ako v izbe nájdeš niečo, čo sa nápadne podobá na rozkladaciu ruskú posteľ, začneš spávanie v kuchyni na podlahe zvažovať ako optimálne riešenie.) 

Mortyšina sesternica sa veľmi pomalým, šuchtavým krokom presunula do kuchyne (kde sa prvýkrát stretneš s podlahou, na ktorej plánuješ spávať) a oznámila pravidlá bytu:
1. nerobíme žúrky ​(Myslím, že "žúrka" s kamoškami Mortyšinej sesternice by pripomínalo skôr stredoveký sabat čarodejníc s náhodným obetovaním hydiny, ale späť k téme)
2. v kuchyni len varíme ​(Okay ... prichádza do úvahy vôbec spávanie v niektorej z týchto miestností?)
3. upratujeme si každá len svoju izbu, o spoločné priestory sa tu moc nestaráme, iba ak by si chcela z vlastnej iniciatívy, ale ... nerobíme to ​(áno, mohlo ti to napadnúť v momente keď tvoje topánky nechávali otlačky v "prachu ciest" na podlahe a pri silnejšom výdychu sa rozvíril celým bytom pripomínajúc dymovú clonu na každej dobrej párty - ostatne, po bode číslo jedna je to asi jediný náznak žúrky v tomto ... brlohu)

Poďakuješ sa. Nevedno či zo slušnosti alebo zo strachu, že pri najbližšom sabate by mohla nejaká tvoja fotografia uhorieť namiesto vyššie spomínanej hydiny a rýchlo prejdeš ruinami niečoho, čomu sa v Petržalke hovorí "obytný priestor".

To však ešte netušíš čomu všetkému sa hovorí "izba". 

Možnosť tretia "slnečná a útulná"

Napriek úžasnej izbe s výhľadom na jeden a pol veterného mlynu a izbe s ruskou posteľou bez možnosti zavolať si pohotovosť v prípade náhleho sklapnutia "postele" (čo by v mojom prípade vôbec nebolo vnímané ako prekvapivé) som sa rozhodla ísť na ešte jednu obhliadku. Samozrejme, neočakávala som, že by niečo mohlo predčiť tieto dve ponuky, ale jeden nikdy nevie .... i ako riekla, tak sa stalo ... TOTO predčilo VŠETKO

Fakt, že tento "obytný priestor" nemal výťah - "ale určite ho v dohľadnej dobe postavia" - sa rozhodneš vnímať ako úsmevný, pri predstave sťahovania nočného stolíka a dvadsiatich šiestich párov topánok. V duchu sa poďakuješ všetkým Svätým, že tvojich 5 prác nevynáša natoľko, aby si si kúpila televízor alebo nedajbože vlastnú práčku a pokračuješ k bytu nachádzajúcom sa "na druhom poschodí", čo je prekvapivo situované na poschodí treťom (ako mi bolo vysvetlené, pri počítaní poschodí predsa nie je možné brať do úvahy prízemie a teda 24 schodov navyše vlastne akoby pri prenájme priestoru nezohráva veľkú rolu).

Po prehliadke tohto bytu som zhodnotila, že každá jedna jeho časť bola inšpiráciou pre .... kadečo.

Vstupná chodba tvorila predlohu pre tunel v Úteku z väznice Shawshank. Počas prechodu tvoje práve plece zľahka skúša omietku pravej steny, zatiaĽ čo tvoje ľavé plnou silou hladí asi 5 metrovú skriňu, ktorá tvorí "dostatok úložného priestoru v byte". Skromne ti napadne ďalšie fantastické využitie tohto priestoru zvaného chodba - ako najvyššia skúška Fear factoru pre klaustrofobikov. Na konci tohto promenádového móla pre anorektičky sa hrdo týči kúpeľna, aneb stroj času. Stačí vstúpiť a razom sa ocitneš v roku 1960. Ťažko povedať či vo filme Psycho (čo naznačovali najmä - kedysi určite - biele závesy) alebo u prababičky na chalupe v Horných Orešanoch. Skutočnosť, že táto kúpeľna vyvoláva oboje, strach zo smrti i strach z pomstychtivej hydiny či ošípaných, umocňuje už len boiler o veľkosti chladničky, ktorý pre istotu vyvolával pár ďalších strachov - najvýraznejšie asi strach z ďalšej varianty smrti, smrteľným úderom do hlavy (čo by tiež určite v mojom prípade síce bolo tragické, ale stále nie prekvapivé).

A ako sa hovorí na záver to najlepšie, moja izba. Moja slnečná a útulná izba bola inšpiráciou pre každú jednu špajzu vo všetkých kútoch Slovenska. Som si takmer istá, že v učebniciach architektúry sa spomína aj vrodená empatia architektov k zaváraninovým fľaškám, na základe ktorej sú špajze (tak ako ich poznáme dnes) o poznanie väčšie než táto....toto. Vstup do tejto izby by mohol byť prvým stupňom v Danteho pekle, pretože ako sa ukázalo, slnečná znamená otočená na západ a teda v nej bolo príjemných 74 stupňov, čo sa však stáva iba keď "svieti slnko". V preklade - iba cez deň. Každý. 

Táto izba mala na šírku 140 centimetrov. Viem to, pretože rozkladací gauč, ktorý slúžil v izbe ako postel a jeho pravá strana dotýkala prvej steny a ľavá strana ľavej steny, mám u seba doma (ako gauč) a poznám jeho rozmery. 140 centimetrov, na chlp presne. Na dĺžku by to mohlo byť približne 250 centimetrov. Viem to, pretože tento gauč (posteľ) sa svojou vrchnou stranou dotýkal zadnej steny a dvere na izbe sa nedali otvoriť na 100% pretože približne v trištvrtine narazili na dolnú stranu gauča (postele). Ďalší nábytok sa v izbe nenachádzal, lebo ostatne, nemal kde. 

Jediné čo do dnešného dňa ľutujem, že som si túto izbu nezvečnila na fotografii, pretože slová to jednoducho nedokážu vystihnúť dostatočne. 

Niekde v tejto fáze svojho života by si si mal uvedomiť, že by bolo možno načase, začať sa správať dospelo, zodpovedne a porozhliadnuť sa po niečom "reálnejšom". A tak zájdeš do Ikea a zasnene sa prechádzaš naaranžovanými obývačkami, kuchyňami a spálňami .... a potom konečne narazíš na to, kvôli čomu si sem prišiel. Krabice. Kúpiš si tú najväčšiu a spolu s ňou aj vianočné svetielka z výpredaja, aby si si v tvojom novom "doma" zariadil aspoň trošku domácej pohody. Na vnútornú stenu si nalepíš fotku tvojej rodiny, schúliš sa do svojho nového domova ako mačka a poprosíš najlepšieho priateľa, aby ťa loďou poslal na Andamanské ostrovy - Severný Sentinel. A ak budeš mať šťastie, začneš tu nový život pozostávajúci z lovu rýb a rituálnych tancov okolo ohňa...avšak, ani táto sláva sa vo väčšine prípadov neudeje. Z jednoduchého dôvodu - ako študent nemáš ani na tú krabicu z Ikea.

A tak hľadáš ďalej. A ako to už býva, ani v tejto oblasti nikdy nebudeš poznať všetko. A rovnako ako sa ti úspešne po niekoľkých pokusoch podarí prelomiť tajomný kódex opisujúci príbytky v hlavnom meste, rovnako sa naučíš rozoznávať tajomný kódex opisujúci vlastnosti spolubývajúcich. Napríklad "rád si občas pokecám pri víne" v preklade znamená "už nikdy sa ma nezbavíš". Ale o tom inokedy :)

Na záver by som rada uviedla krátky avšak jednoznačný slovník internetových dómen sprostredkujúcich bývanie.

1. úžasný výhľad - z okna tvojej izby nebudeš mať priamy výhľad do okna kúpeľne obézneho dôchodcu (resp. obézny dôchodca počas kúpeľa nebude pozerať tebe do izby)

2. rustikálny štýl - v pôvodnom stave, výzorom i zápachom pripomínajúce "staré dobré časy" na dedine, pričom na dvore sa ti pasie dobytok a kúpeľna vyvoláva sebevražedné sklony

3. útulné - prerobená špajza / malé (rozumej fakt malé) / stiesnené (rozumej fakt stiesnené) / nevhodné pre "väčších" ľudí (rozumej ktokoľvek nad 55 kíl alebo 150 centimetrov) / vyvolávajúce spontánne klaustrofobické záchvaty

4. slnečné - pocitovo ako slnečnica, okno izby sa otáča za slnkom a vytvára príjemné podmienky, ktoré sa nápadne podobajú extrémne teplému letu na Sahare / predpríprava na tvoj posmrtný život v pekle

5. izba - každý priestor, do ktorého si bol schopný napchať čokoľvek, na čo by bolo možné uložiť človeka do polohy ležmo

6. obytný priestor - akékoľvek 4 steny do ktorých sa vôjde človek v polohe stojmo

7. druhé poschodie - čokoľvek, čo sa nachádza aspoň o jedno podchodie vyššie ako druhé poschodie

8. obhliadka - činnosť / zážitok, pri ktorom si začínaš spontánne uvedomovať, že život v peknej krabici pod mostom vlastne vôbec nemusí byť nutne zlý nápad

9. krabica - tvoj nový domov 

 

 

P.S. - zatiaľ našťastie neviem presne aké je bývať v krabici. A v určitej fáze môjho života som za to bola vďačná aj slečne, ktorá sa mi stala inšpiráciou pre časť tohto blogu. Týmto ti ďakujem za pomoc a srdečne ťa pozdravujem, rovnako ako všetkých, ktorí ste sa náhodou našli. Vďaka, že ma inšpirujete. 

Pac a pusu :*

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Navrátilci z rizikových krajín asi skončia v karanténe

Premiér chce výrazne zvýšiť pokuty za ignorovanie izolácie.


Už ste čítali?